(коментар до листа ДФСУ від 27.10.2015 р. № 22787/6/99-99-22-07-03-15)

600-01164298_001_433x433Відповідь на запит редакції

Суть питання. ОСББ може отримувати кошти як безпосередньо на власний рахунок, відкритий у банку, так і в касу об’єднання. У разі отримання коштів у касу виникають такі запитання:

  • чи обов’язково потрібно використовувати РРО?
  • чи достатньо оформити такі операції прибутковими й видатковими касовими ордерами?

Позиція ДФСУ. У разі розрахунків при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ОСББ мають проводити такі операції із застосуванням РРО на загальних підставах.

Інші касові операції, що не пов’язані з проведенням розрахунків при продажу товарів (наданні послуг), у розумінні Закону про РРО, у т.ч. сплата вступних, членських і цільових внесків, ОСББ можуть здійснювати в касах підприємства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів.

Позиція редакції. Ми цілком погоджуємося із такою позицією податківців. Адже, справді, оскільки ОСББ є неприбутковою організацією, підстав для використання РРО в нього немає. За винятком тих випадків, коли здійснюється продаж товарів (надання послуг). Пояснімо.

Як відомо, ОСББ ― це юридична особа, створена власниками квартир і/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна й управління, утримання та використання спільного майна (ст. 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III, далі ― Закон про ОСББ).

Водночас ОСББ є неприбутковою організацією, діяльність якої полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння й користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних й інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних із діяльністю об’єднання (ст. 4 Закону про ОСББ).

Отже, ОСББ, провадячи діяльність щодо утримання, обслуговування та ремонту будинку, може отримувати надходження, визначені ст. 21 Закону про ОСББ. Тож кошти об’єднання складаються із:

  • залишків коштів на утримання й ремонт багатоквартирного будинку на рахунках особи, що здійснювала управління таким будинком до створення об’єднання;
  • внесків і платежів співвласників;
  • коштів, отриманих об’єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень й іншого спільного майна багатоквартирного будинку;
  • коштів, отриманих об’єднанням як відшкодування за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг і призначені житлові субсидії;
  • коштів і майна, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об’єднання;
  • добровільних майнових, у т.ч. грошових, внесків фізичних і юридичних осіб;
  • коштів, залучених на умовах кредиту чи позики;
  • коштів державного й/чи місцевого бюджетів, отриманих на підставі спільного фінансування для утримання, реконструкції, реставрації, проведення поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирного будинку;
  • пасивних доходів;
  • доходів від діяльності заснованих об’єднанням юридичних осіб, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання;
  • коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання.

Водночас згідно із загальним правилом законодавство вимагає застосовувати РРО при здійсненні розрахункових операцій у готівковій і/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також при операціях із приймання готівки для подальшого її переказу (ст. 3 Закону про РРО).

Нагадаємо

Розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (надану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця чи в разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів про перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).

Як бачимо, надходження під час діяльності об’єднання не є доходами від реалізації готової продукції, товарів, робіт або послуг (див. ст. 21 Закону про ОСББ). Основну діяльність ОСББ забезпечують передусім цільове фінансування та цільові надходження.

Саме тому ОСББ спокійно може приймати в касу внески та платежі співвласників багатоквартирного будинку й оформлювати їх прибутковими касовими ордерами згідно з Положення про касові операції. РРО в такому випадку використовувати НЕ потрібно.

Однак є виняток із правил. Якщо ОСББ продає певні товари чи надає послуги, при розрахунках за ці операції в касі ОСББ зобов’язане використовувати РРО.

Що мається на увазі під продажем товарів (наданням послуг)?

Зважаючи на найпоширеніші випадки, це можуть бути такі операції:

  • ОСББ продало декілька букетів із квітів, що ростуть біля будинку. Вартість букетів оплатили в касу об’єднання;
  • ОСББ продало основні засоби за готівку. Ба більше, дохід від продажу основних засобів податківці трактують як дохід від діяльності, що не пов’язана зі статутною (див. лист ДФСУ від 22.10.2015 p. № 2827/10/10-36-15-03-21);
  • ОСББ здає в оренду приміщення. Орендну плату орендар уносить щомісяця в касу об’єднання. І хоча оренда з юридичної точки зору не є послугою, податківці наполягають на тому, що при отриманні готівки за оренду потрібно використовувати РРО (див. Лист ДФСУ від 10.07.2015 р. № 14505/6/99-99-22-07-03-15).

Підсумуємо

ОСББ може отримувати в касу платежі та внески співвласників без використання РРО. Те саме стосується й інших добровільних внесків.

Однак якщо ОСББ планує продавати будь-які товари чи надавати послуги (наприклад, здача в оренду приміщення), розрахунки за такі операції доречно проводити в безготівковій формі, аби уникнути необхідності встановлення РРО.

Ірина ЛІТВІНЧУК,

директор

ТОВ «ТАКС КОНЕКШИНС ГРУП»