254cb34dbb2d37dd939b21743f5912c4

ОСББ не є платником податку на прибуток — що відповідає вимогам п. 133.4 ПКУ. Об’єднання розмістило вільні кошти на депозит (акумулює для проведення ремонту). Чи потрібно проценти за депозитом обкладати податком на прибуток? І чи можуть податківці виключити ОСББ із Реєстру неприбуткових установ та організацій через те, що воно розмістило кошти на депозит й отримує дохід від цього?

ВІДПОВІДЬ: Проценти за депозитом, отримані ОСББ — неплатником податку на прибуток, не оподатковуються, якщо їх буде витрачено на статутні цілі. Пояснімо.

Передусім нагадаймо: проценти — це вид пасивних доходів. А пасивні доходи згадуються серед коштів ОСББ (ст. 21 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III, далі — Закон про ОСББ). Та слід також мати на увазі, що статут ОСББ, зокрема, має містити джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об’єднання (ст. 7 Закону про ОСББ).
Тобто ОСББ не заборонено розміщувати кошти на депозит й отримувати проценти від цього. Це не суперечить Закону про ОСББ. Та й у Типовому статуті ОСББ серед джерел фінансування згадано пасивні доходи (п. 1 р. IV Типового статуту). Тож якщо ваш статут оформлено на основі типового — там однозначно є пасивні доходи (а вони серед іншого включають і проценти).
 
Тепер декількома словами про ОСББ — неплатників податку на прибуток. Аби не бути платником податку на прибуток, ОСББ потрібно, щоб водночас виконувалися три умови (п. 133.4 ПКУ):

  • ОСББ утворене й зареєстроване згідно із Законом про ОСББ;
  • установчі документи містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (окрім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління й інших пов’язаних із ними осіб;
  • ОСББ унесено до Реєстру неприбуткових установ й організацій.

Якщо ці умови дотримані, ОСББ не є платником податку на прибуток. Тобто нині немає розмежування між оподатковуваними доходами та неоподатковуваними доходами неприбуткових організацій, як це було до 2015 року. Із 2015 року змінилися правила оподаткування неприбуткових організацій. Тепер ОСББ, які відповідають умовам із п. 133.4 ПКУ (ми наводили їх вище), узагалі не є платниками податку на прибуток, а якщо цим умовам не відповідають — є платниками на загальних підставах.

У ситуації, що розглядається, ОСББ — неплатник податку на прибуток (про це мовиться в питанні), а це означає, що будь-які доходи (у т.ч. пасивні доходи, зокрема й проценти) не обкладаються податком на прибуток.

Але слід пам’ятати: отримані доходи повинні використовуватися лише на статутні цілі! Це вимога пп. 133.4.2 ПКУ:

«Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами».

Якщо їх буде витрачено не на статутні цілі — такі доходи слід буде оподаткувати.

Зазначимо: ОСББ — неплатнику податку на прибуток треба подавати в податкову Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (п. 46.2 ПКУ) у строк як для декларації з податку на прибуток. Звіт подається для контролю використання доходів — чи витрачені вони на статутні цілі.

Якщо буде порушено умову цільового використання, ОСББ має протягом 20 днів за місяцем порушення подати Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та самостійно обчислити податок на прибуток виходячи із суми нецільового використання коштів. І через порушення ОСББ виключать із Реєстру неприбуткових установ та організацій (пп. 133.4.3 ПКУ).

Акцентуймо увагу: якщо ОСББ є неплатником податку на прибуток, важливо, не який саме дохід отримує (хоча, звісно, одержання таких доходів не повинні суперечити Закону про ОСББ і статутним документам), а на які цілі — статутні чи ні — його спрямовано. Підтверджують це й податківці (щоправда, стосовно інших доходів), зокрема, у листах ДФСУ від 22.09.2015 № 20075/6/99-95-42-03-15, від 07.09.2015 р. № 19062/6/99-99-19-02-02-15, від 18.02.2016 р. № 3624/6/99-99-19-02-02-15, ГУ ДФС в Одеській області від 25.03.2016 р. № 618/10/15-32-12-01-14.

Висновок

Якщо ОСББ не є платником податку на прибуток (коли відповідає вимогам із пп. 133.4.1 ПКУ), дохід у вигляді процентів не оподатковується за умови, якщо він буде використаний на статутні цілі.

Галина МОРОЗОВСЬКА,

експерт із питань оподаткування й обліку