На тлі постійно зростаючих цін на енергоресурси питання про впровадження в Україні технологій будівництва, котрі дозволяють розумно використовувати енергію, є все актуальнішим. Енергозбереження зараз стало одним із пріоритетів політики будь-якої компанії, що працює у сфері виробництва чи сервісу. Європейська компанія KAN Sp. z o.o. є виробником сучасних систем водопостачання й опалення на основі трубопроводів і фітингів із різних сучасних матеріалів. Наразі це єдина фірма, котра пропонує шість повністю комплектних інженерних систем для різних сфер споживання. Системи застосовуються як у житловому, так і в промисловому й муніципальному будівництві.

1

Останнім часом усі ми неабияк відчуваємо підвищення тарифів на послуги подання тепла. Зважаючи на актуальність теми енергозбереження в Україні, компанія КАН пропонує власне бачення для вирішення цієї проблеми. В Україні з 2009 року регламентується встановлення поквартирних лічильників тепла в новобудовах із метою контролю й обліку енерговитрат. Водночас цього не можна сказати про житлові будинки, побудовані до 2009 року. У цих будинках присутні такі проблеми, як нераціональне використання тепла й інші чинники, що збільшують тепловтрати, серед яких:

 • неутеплені чи недостатньо утеплені стіни багатоквартирних будинків;
 • застарілі, неполагоджені вікна;
 • неякісне покриття дахів, тріщини тощо.

Утім слід замислитися над таким запитання: якщо ми здійснимо утеплення стін, заміну вікон, вирішимо негаразди зі щілинами, чи буде це вирішенням проблеми енергозбереження в масштабі нашої квартири або навіть цілого будинку?

На жаль, реальність свідчить про інше. Ми, як і раніше, платитимемо так, як і платили до цього. У перехідні періоди (весна, осінь) при повноцінній подачі тепла, якого вже не потрібно стільки, як у зимові місяці, ми змушені відкривати вікна, проте це дорогоцінне за нинішніми мірками тепло виходитиме на вулицю. Тоді ж із чого варто розпочати?

Пропонуймо ознайомитися із досвідом нашого близького сусіда — Польщі. Там був проведений експеримент з обліку тепла, де задіяли 30 багатоквартирних будинків (36000 кв.м), причому в половині з них були утеплені стіни й установлений центральний теплолічильник, у решти — стіни лишилися неутепленими, проте були встановлені індивідуальні прилади теплообліку. За підсумками експерименту за період 2004–2012 р., будинки з індивідуальним урахуванням тепла спожили на 22% менше порівняно з утепленими будинками.

2

В Україні аналогію можна провести з установкою лічильників на холодне та гаряче водопостачання, що змусило людей стати більш економними за цією статтею витрат. Мешканець, який має лічильник тепла й регулюючу арматуру, за допомогою котрої він може налаштувати свій температурний режим у приміщенні, уже починає заощаджувати. Таким чином, оплачуючи за фактичне споживання, мешканці починають замислюватися про енергозбереження.

Скориставшись практикою Польщі, ми пропонуємо таке:

 • заміну вертикальної системи опалення на горизонтальну без відселення мешканців;
 • установку вузлів поквартирного обліку;
 • заміну радіаторів опалення (за потреби);
 • установку термостатичних радіаторних вентилів;
 • установку балансування арматури.

Системи КАН надають змогу провести таку процедуру без перешкод, зокрема, без відселення мешканців і усіляких витрат на ремонт, оскільки системи мають фітинги на основі пресування і монтуються без використання зварювального апарата.

Механізм заміни вертикальної системи на горизонтальну відбувається доволі просто:

Крок 1. Позбавляємося від застарілої вертикальної системи опалення.
3

Крок 2. Виводимо загальні стояки (подаючий й зворотній трубопровід) опалення на сходовий майданчик, установлюємо ящик із розподільником і вузлами поквартирного обліку (для кожного будинку індивідуально).

4

Крок 3. Монтаж горизонтальної системи опалення у квартирі відбувається за допомогою плінтусної розводки.

У ній використовуються спеціальні фітинги, що монтуються в одній площині, максимально близько до стіни, а потім закриваються спеціальним коробом (плінтусом), що має естетичний вигляд у житловому інтер’єрі.

5

Переваги, які ми отримуємо після реновації системи опалення:

 • Маємо можливість заощаджувати (платимо лише за те, що використовуємо, регулюючи радіаторні вентилі).
 • Маємо нову сучасну систему опалення: збалансовану, із високою тепловіддачею та довговічну.
 • Збільшуємо ринкову вартість квартири.
 • Отримуємо стимул продовжувати енергоефективні дії (наприклад, утеплення стін, заміну вікон тощо).

Вартість описаного вище проекту індивідуальна, приблизно 250–300 грн/1 м2. Насамперед така реновація зорієнтована на кооперативні будинки та будинки з ОСББ. Держава компенсує до 40% при закупівлі обладнання, спрямованого на заходи з енергозбереження. Існують також програми міських муніципальних властей. Є можливість об’єднувати програми, і таким чином можна досягти компенсації до 60–65%.

Поки ми самі не почнемо покращувати наші будинки, ніхто цим не займеться. Тож усе в наших руках.