Так, рішення загальних зборів ОСББ можна оскаржити в суді!

Це твердження ґрунтується на положеннях ст.ст. 10, 14, 20 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III (далі ― Закон про ОСББ), у яких визначено можливість вирішувати спірні питання в судовому порядку.

Але головне пам’ятати, що для звернення до суду повинні бути законні підстави. Скажімо, твердження: «Мені не подобається рішення загальних зборів!», «Я не хочу виконувати рішення загальних зборів, бо я не член ОСББ» тощо — не є законними підставами, це необхідно розуміти в першу чергу!

Адже відповідно до ст. 10 Закону про ОСББ рішення загальних зборів, прийняте згідно зі статутом, є обов’язковим для всіх співвласників.

Отож з’ясуймо, з яких підстав можна звернутися до суду?

Ми можемо звернутися до суду про визнання недійсним певного рішення або частини рішення ОСББ, якщо:

а) під час прийняття рішення було порушено процедуру, передбачену в ст. 10 Закону про ОСББ і Статуті ОСББ;

б) у разі прийняття рішення було порушено ваші права як співвласника, визначені в ст. 14 Закону про ОСББ;

в) під час прийняття рішення було неправильно визначено частку в загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна в багатоквартирному будинку (ст. 20 Закону про ОСББ).

Тобто якщо хоча б один співвласник обґрунтовано не погоджується з рішенням більшості, прийнятим на загальних зборах, він може його оскаржити, звернувшись до місцевого (районного) суду за місцезнаходженням ОСББ (відповідно — вашого будинку) з позовом.

У зв’язку із цим співвласникам, права яких порушені, можна скористатися декількома порадами.

1.  Перед зверненням до суду, керуючись ст.ст. 14, 10 Закону про ОСББ, зверніться з письмовим запитом до Правління та Голови ОСББ і отримайте копії:

  • Статуту ОСББ;
  • Протоколу загальних зборів і всіх супутніх документів (первинні бухгалтерські документи; письмове опитування тощо), у яких викладено рішення або які стосуються рішення та підтверджують порушення законодавства. Отримавши вказані документи, ви зможете перевірити, чи дотримано встановленої законодавством процедури, та надалі доводити її порушення в суді;

2. Зверніться до юриста чи адвоката для аналізу копій документів на предмет дотримання законодавства та правильності складання позову.

Адже саме вам необхідно буде доводити в суді, що рішення не відповідає інтересам співвласників, порушує їх права чи прийнято насправді не більшістю.

Олена Жмуйданович,
юрист м. Київ