Збори співвласників ОСББ затвердили розмір внесків 30 жовтня минулого року, винагороду голові правління ОСББ установили в розмірі 1550 грн на місяць. Із 1 січня 2017 року мінімальну зарплату підвищили до 3200 грн.

Співвласники не готові підвищувати розмір внесків, аби збільшити суму винагороди голові правління ОСББ. Як бути в цьому випадку?
Чи можна не підвищувати розмір винагороди?

ВІДПОВІДЬ: Як розуміємо, у цьому випадку йдеться про голову ОСББ, з яким укладений трудовий договір. Якщо загальними зборами прийнято рішення про укладення трудового договору, то в кошторисі об’єднання передбачаються кошти на оплату праці голови правління ОСББ і забезпечуються інші трудові гарантії, передбачені КЗпП.

З 1 січня 2017 року мінзарплата встановлена в розмірі 3200 грн, але роботодавець зобов’язаний її виплатити за умови, якщо працівник виконав місячну норму праці. Тобто якщо працівник працює на умовах повної зайнятості й відпрацював місячну норму робочого часу у відповідному місяці.

Особливості забезпечення гарантованого розміру мінзарплати визначено ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці).

Також потрібно врахувати вимоги щодо визначення бази нарахування ЄСВ у розмірі, не меншому за мінзарплату, — для працівників з основним місцем роботи (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі — Закон про ЄСВ).

Тому в цьому випадку можливі декілька варіантів, які варто проаналізувати.

Варіант 1. Переглянути розмір внесків і встановити зарплату голові правління ОСББ у розмірі 3200 грн — якщо він зайнятий на роботі повний робочий день.

Варіант 2. Перевести голову ОСББ (основне місце роботи) на умови неповної зайнятості (краще на підставі його заяви, тобто за його бажанням) на 0,5 чи 0,45, чи 0,4 ставки — якщо він зайнятий на роботі неповний робочий день чи неповний робочий тиждень. Тоді гарантований розмір мінзарплати для нього становитиме відповідно: 1600 грн (3200 грн х 0,5) чи 1440 (3200 грн х 0,45), чи 1280 грн (3200 грн х 0,4).

Однак якщо це основне місце роботи для голови правління ОСББ, то на вимогу ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ щомісяця потрібно нараховувати й сплачувати ЄСВ у сумі, не меншій: 3200 грн х 22% = 704 грн. А отже, витрати ОСББ усе одно збільшаться, і їх доведеться покривати коштом співвласників.

Варіант 3. Якщо голова правління ОСББ працює за сумісництвом, і в нього є основне місце роботи. Знову-таки в цьому випадку його як голову правління ОСББ доцільно оформити на умовах неповної зайнятості (0,5 чи 0,45, чи 0,4 ставки або навіть менше).

У разі роботи працівника на умовах неповного робочого часу гарантований мінімальний розмір зарплати визначають пропорційно до виконаної норми праці (ч. 5 ст. 31 Закону про оплату праці).

Але в цьому випадку ЄСВ нараховується на суму фактичної зарплати, оскільки норма ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ не поширюється на працівників, які отримують доходи не за основним місцем роботи (у т.ч. на зовнішніх сумісників).

Варіант 4. Головою правління ОСББ обрано особу, яка має інвалідність. У цьому випадку згідно зі ст. 172 КЗпП роботодавці зобов’язані на прохання інвалідів установити їм неповний робочий час або неповний робочий тиждень. Якщо навіть для інваліда це основне місце роботи, то ЄСВ нараховується на його зарплату за ставкою 8,41%, і норма щодо нарахування ЄСВ виходячи з розміру мінзарплати на зарплату інвалідів не поширюється.

Отже, виходячи з конкретних обставин, можна обрати один із наведених вище варіантів працевлаштування голови правління ОСББ й умов його оплати праці.

Світлана ЛІСТРОВА,

експерт