1.Наше ОСББ – колишнє військове містечко, будинки передали місту, а як з землею?

Скоріше за все земля не була оформлена і передача будинків відбулася без вирішення земельних питань. Це пов’язано з тим, що норми статті 42 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) і щодо надання земельних ділянок в постійне користування (ч.1), і щодо передачі у власність чи оренду (ч.2) в більшості випадків не працювали.
Після внесення змін в названу статтю (з 01.07.15 р.) її друга частина передбачає, що «Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». Але цього порядку досі немає.

2. Зараз проводиться інвентаризація земель. Як ОСББ не “втратити” частину прибудинкової території при проведенні цієї інвентаризації? 

В першу чергу бажано взяти участь в такій інвентаризації, тобто бути присутніми при проведені відповідних робіт. При цьому потрібно мати документи, які можуть підтвердити площу і конфігурацію земельної ділянки, яка фактично використовується ОСББ. Такими документами можуть бути проектно-дозвільна документація забудовника, містобудівна документація (викопіювання з генплану, детальний план території) і навіть технічний паспорт БТІ, в якому може бути (на практиці це робиться далеко не завжди) відображена земельна ділянка. Певну роль відіграватиме і наявність «твердих меж» – парканів, огорож, проїздів, тротуарів, зелених насаджень тощо.

3. Міськрада змушує забрати землю для подальшої оплати податків + проект 12-15 000. Хочу почути правові підстави та механізми передачі землі.

Міськрада не має права змушувати це робити. Усні вимоги з цього приводу можна просто ігнорувати. Або ж запропонувати подати письмову вимогу, нагадавши при цьому про статтю 19 Конституції України. А ще (якщо ви не зацікавлені в отриманні земельної ділянки) можна послатися на відсутність порядку, передбаченого частиною 2 статті 42 ЗКУ.

В той же час відмова від оформлення прав на землю може мати негативні наслідки, а саме втрату частини «своєї» земельної ділянки, яку міськрада може відвести іншій особі.

В даному випадку можна порадити ініціювати процедуру відведення земельної ділянки в поряду, визначеному статтею 123 ЗКУ, але при цьому не поспішати з самим відведенням.

4.  Земля прибудинкова не приватизована та податок осбб заплатило-чому так?

Вочевидь, керівництво (або бухгалтерія) ОСББ просто не захотіли сперечатися з податківцями. Останні дуже часто люблять наголошувати на тому, що користування землею в Україні є платним, що маючі нерухоме майно (тут багатоквартирний будинок) ви фактично використовуєте земельну ділянку, тому мусити сплачувати податок. Але при цьому чомусь забувають про норми Податкового кодексу України щодо об’єкту оподаткування (сформована земельна ділянка) та платників податку (особи, які мають зареєстроване право на земельну ділянку). Тому в описаній ситуації сплачений «земельний податок» – радше благодійна допомога бюджету.

Віктор Кобилянський, Голова комітету аграрного та земельного права Асоціації адвокатів України.
Практикуючий адвокат, автор численних публікацій у фахових ЗМІ на тему права

Переглянути відеозапис вебінару Ви можете тут.