1. Сільська рада надала дозвіл на розробку проекту землевідводу під обслуговування багатоквартирного будинку в розмірі меншому, ніж мінімально необхідно згідно норм. Можливість виділити землю згідно законодавства є. Як розробити детальний план та проект відводу зем.ділянки в потрібному нам розмірі.

Площа земельної ділянки, яка зазначається в дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, завжди є орієнтовною (точну площу на цій стадії просто не можливо визначити). Тому найпростіший варіант – розробляти проект з правильною (нормативно обґрунтованою) площею і тоді вже його захищати.

Щодо детального плану території (далі – ДПТ) частина 3 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Містобудівний закон) передбачає: «У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється». На практиці цю норму часто застосовують лише для земельних ділянок під нове будівництво, а для оформлення земель під існуючою забудовою обходяться без ДПТ.  Якщо все ж таки виникне необхідність в розробці ДПТ, то в цьому питанні слід керуватися наказом Мінрегіону України від 16.11.11 р. №290, яким затверджено Порядок розроблення містобудівної документації. Але попереджаємо, що це питання може бути вам не по кишені.

2. Чи оплачує ОСББ податок на землю/земельну ділянку?

Так, але тільки за наявності оформлених (читай зареєстрованих) прав на землю (права власності чи постійного користування).

3. Чи можна судовим рішенням змінити власника ділянки при 100% продажу ?

Не дуже зрозуміле запитання. Вочевидь йдеться про продаж будинку. В такому разі закон (стаття 120 ЗКУ та стаття 377 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ) передбачають автоматичний перехід прав на землю. Але на практиці цього автоматизму немає. Тому доводиться звертатися до суду, який дійсно може прийняти рішення про визнання права власності на земельну ділянку за покупцем будинку. Але надійніше це робити, якщо договором купівлі-продажу будинку було передбачено перехід прав на земельну ділянку і (ще краще) порядок такого переходу.

4. 13 будинків передані міністерством оборони місту цу 2007 році, то і відповідно передано землю?

Питання дуже неоднозначне. Адже зміни в статті 120 ЗКУ, яка регулює перехід прав на землю при відчуженні будинків, будівель, споруд, було змінено саме в 2007 році (закон від 27.04.07 р. набрав чинності 13.06.07 р.). Але внесені зміни виявилися непрацездатними, тому згодом названу статтю піддали додатковій корекції.

Тому, щоб надати відповідь на запитання, треба дослідити відповідні документи. Однозначно можна сказати одне: якщо земельній ділянки під будинками не були оформлені, то й передача прав на них не відбулася.

5.  Як дорого коштує оормлення права власності на земельну ділянку ОСББ?

Головна складова – вартість розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Ця вартість є договірною, і на практиці залежить не стільки від площі та конфігурації ділянки, скільки від місця її розташування. Ціни вищі зазвичай там, де дорожча земля (Київ, обласні центри, курортні зони) і де менше конкуренція між землевпорядними організаціями. Зазвичай йдеться про кілька тисяч гривень, але в деяких випадках цифри зросатють на порядок.

Переглянути відеозапис вебінару Ви можете тут.