Як вплинути на ЖЕК, щоб він відремонтував старий будинок?

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII (далі — Закон № 417-VIII), співвласники багатоквартирного будинку зобов’язані забезпечувати технічне обслуговування та в разі необхідності проведення поточного й капітального ремонтів спільного майна багатоквартирного будинку.

У ч. 2 цієї ж ст. 7 Закону № 417-VIII указано, що кожен співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного й капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Прийняття рішень про проведення поточного й капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт належить до повноважень зборів співвласників багатоквартирного будинку. Відповідні витрати також лягають на плечі самих співвласників.

Отже, ЖЕКи, як правило, не мають ані юридичних зобов’язань, ані фінансових можливостей для здійснення капітального ремонту будинку. На практиці в органи місцевого самоврядування нерідко передбачають виділення бюджетних коштів на певні ремонтні роботи (заміна вікон, ремонт вхідної групи, ремонт даху тощо). Щоб ініціювати включення певного будинку до переліку тих, які ремонтуватимуться за кошти місцевого бюджету, слід звертатися до депутатів відповідної ради та міського, сільського чи селищного голови.

Олена Трегубова, юрист м. Київ