У співвласника ОСББ, який проживає у багатоквартирному будинку, є заборгованість по сплаті внесків. Він згоден погасити заборгованість, яка виникла, виконавши для ОСББ роботи. Всі документи, що підтверджують факт виконання робіт, оформлені. Чи потрібно нараховувати ЄСВ та утримувати ПДФО і військовий збір із  суми винагороди, нарахованої цій особі за виконані роботи?

ВІДПОВІДЬ: Для фінансування самозабезпечення об’єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об’єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи (ч. 6 ст. 22 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоповерхового будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III, далі — Закон про ОСББ).

Отже, для виконання робіт співвласником (мешканцем будинку) в рахунок боргу зі сплати внесків потрібно згода правління ОСББ.

Умови для заліку заборгованостей

У разі проведення взаємозаліку слід керуватися нормами ст. 601-603 Цивільний кодекс України (далі ─ ЦКУ), які передбачають зарахування зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав.

До таких вимог висуваються такі умови:

  • вимоги є зустрічними: фізособа (співвласник) винен ОСББ суму внесків, а об’єднання  ─ суму винагороду за виконані ним роботи;
  • зустрічні вимоги є однорідними ─ борг співвласника і борг ОСББ є грошовими;
  • термін виконання зобов’язання повинен вже наступити на момент проведення заліку.

Виконання роботи за ЦПД

Договір на виконання послуг є договором цивільно-правового характеру (далі ─ ЦПД).  Факт виконання таких робіт оформлюється відповідним актом. Винагорода за договором цивільно-правовим договором нараховується саме на підставі такого акту.

Нарахування ЄСВ, утримання ПДФО й військового збору

Під час нарахування оподатковуваного доходу на користь платника податку ОСББ як податковий агент зобов’язане утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок (п. 168.1.1 ПКУ). Також із суми винагороди потрібно утримати військовий збір.

Нарахована фізособі винагорода за ЦПД є базою для нарахування ЄСВ (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону  України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р.  № 2464-VI, далі ─ Закон про ЄСВ). Тому під час нарахування винагороди за ЦПД потрібно нарахувати й ЄСВ.

Залік заборгованостей

Зарахування суми винагороди (яку мали б виплатити фізособі-мешканцю після сплати податків) в рахунок боргу зі сплати внесків потрібно оформити відповідним актом проведення заліку заборгованостей. Дату підписання такого акту фізособою можна вважати датою виплати доходу.

Сплата ЄСВ, ПДФО, військового збору

ПДФО й військовий збір сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПКУ).

Платники ЄСВ під час кожної виплати доходу, на суми якого нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Оскільки борг фактично погашено в порядку заліку зустрічних однорідних грошових вимог, то ОСББ має перерахувати до бюджету ЄСВ, а також ПДФО і військовий збір, утримані з суми винагороди, у день підписання акту проведення заліку.

Світлана ЛІСТРОВА,

експерт