В будинку 50 квартир, створено ОСББ,  а голова ОСББ ─ пенсіонер, іншої роботи не має. Зарплата йому встановлена загальними зборами у сумі 500 грн., та само і бухгалтеру.  В податковій сказали, що все одно платити податки потрібно  із розрахунку мінзарплати. Чи можна голові ОСББ і бухгалтеру платити менше ніж 3200 грн. й як тоді сплачувати податки та ЄСВ?

ВІДПОВІДЬ: Саме загальні збори ОСББ мають вирішити питання, на яких умовах виконуватиме обов’язки голова ОСББ, як оформлювати з ним відносини та якою буде оплата за виконання  ним своїх обов’язків. Адже до виключної компетенції загальних зборів співвласників належить визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління (абз. 9 ч. 9 Закону  України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р.  № 2866-III).

Тому залежно від того, що прописано в статуті ОСББ і від рішення загальних зборів укладають трудовий договір з головою ОСББ (для якого це основне місце роботи).

Якщо у ОСББ немає можливості платити голові ОСББ мінімальну зарплату, то може бути ухвалено рішення загальних зборів про прийняття його на роботу на умовах неповного робочого часу (неповного робочого дня чи тижня).

Нормальна тривалість робочого тижня ─ 40 годин, а голова ОСББ може трудитися та умовах неповної зайнятості 5-6 годин на тиждень. Це може бути, скажімо, щодня ─ по 1 годині чи 3 дні на тиждень (понеділок, середа, п’ятниця) по 2 години або ж 2 дні (вівторок і п’ятниця ─ по 3 години).

Дотримання гарантованого розміру мінімальної зарплати передбачено ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95 (далі — Закон про оплату праці). У разі ж роботи на умовах неповного робочого часу гарантований розміру мінімальної зарплати визначають пропорційно виконаної норми праці (ч. 5 ст. 31 Закону про оплату праці).

Також потрібно розуміти, що голові ОСББ і бухгалтеру встановлюють не зарплату, а оклад, розмір якого не може бути менше за прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня календарного року: у 2017 р. ─ 1600 грн.

Базу нарахування ЄСВ ─ не менше мінзарплати визначають відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону  України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р.  № 2464-VІ (далі — Закон про ЄСВ). Ця норма не поширюється на працівників-інвалідів і зовнішніх сумісників.

Розглянемо кілька ситуацій з нарахуванням зарплати голові ОСББ залежно від зайнятості та оподаткуванням і нарахуванням ЄСВ.

Ситуація 1. Бухгалтер (основне місце роботи) працює щодня по 2 годині тобто відпрацьовує щотижня по 10 годин (при нормі 40). Оклад за штатним розписом ─ 1600 грн.

Це неповна зайнятість: 10 год. : 40 год. = 0,25 ставки.

Тоді  за 20 р. дн. грудня йому повинні нарахувати: 1600 грн. х 0,25 = 400 грн.

Гарантований розмір мінімальної зарплати при зайнятості на 0,25 ставки становить: 3200 грн. х 0,25 = 800 грн.

Доплата до мінзарплати буде: 800 грн. – 400 грн. = 400 грн.

Але база нарахування ЄСВ має бути визначена на рівні не менше мінімальної зарплати.  Тобто ЄСВ нараховують на:

  • фактичну суму зарплати: (400 грн. + 400 грн.) х 22% = 176 грн.;
  • додаткову базу (суму різниці): (3200 грн – 800 грн) х 22% = 528 грн.

Тому загальна сума ЄСВ буде 704 грн. (176 грн. + 528 грн.

ПДФО утримується з фактичної суми зарплати (враховуючи суму доплати): 800 грн. х 18% = 144 грн. Але, якщо бухгалтер надав заяву про застосування податкової соцпільги відповідно до пп. 16.2.2 ПКУ, то ПДФО не утримується.

Військовий збір: 800 грн. х 1,5% = 12 грн.

Ситуація 2. Голова ОСББ (основне місце роботи) працює щодня по 1 годині тобто відпрацьовує щотижня по 5 годин (при нормі 40). Оклад за штатним розписом ─ 3200 грн. Як нарахувати у січні 2018 року.

 Як відомо, у січні 2018 р. розмір мінімальної зарплати становить 3723 грн. Робота на таких умовах є неповною зайнятістю: 5 год. : 40 год. = 0,125 ставки.

Тоді  за 21 р. дн. січня повинні нарахувати зарплату: 3200 грн. х 0,125 = 400 грн.

Гарантований розмір мінімальної зарплати при зайнятості на 0,25 ставки становить: 3723 грн. х 0,125 = 465,38 грн.

Доплата до мінзарплати буде: 465,38 грн. – 400 грн. = 65,38 грн.

ЄСВ нараховують на:

  • фактичну суму зарплати: (400 грн. + 65,38 грн.) х 22% = 102,38 грн.;
  • додаткову базу (суму різниці): (3723 грн – 465,38 грн) х 22% = 716,68 грн.

Тому загальна сума ЄСВ буде 819,06 грн. (102,38 грн. +716,68 грн.), що навіть більше за нараховану зарплату.

ПДФО утримується з фактичної суми зарплати (враховуючи суму доплати): 465,38 грн. х 18% = 83,77 грн. Але, якщо голова ОСББ надав заяву про застосування податкової соцпільги, то ПДФО не утримується.

Військовий збір: 465,38 грн. х 1,5% = 6,98 грн.

Отже, у разі застосування податкової соцпільги (за заявою бухгалтера й голови ОСББ) ПДФО взагалі утримувати не потрібно. Скоротити ж витрати на нарахування ЄСВ можна лише, якщо голова ОСББ і бухгалтер будуть працювати за сумісництвом чи на цих посадах працюватимуть особи з інвалідністю. Тоді ЄСВ можна буде нараховувати на фактичну суму зарплати.

Світлана ЛІСТРОВА,

експерт