Згідно з положеннями Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII (далі — Закон № 417-VIII), приміщення загального користування, до яких можна віднести й коридори, є спільним майном багатоквартирного будинку. Це означає, що співвласниками такого спільного майна багатоквартирного будинку є всі власники квартир і нежитлових приміщень у цьому будинку.

Відповідно до ст. 5 Закону № 417-VIII, спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки зі спільного майна багатоквартирного будинку.

Юридичні можливості здійснити відчуження частини приміщення загального користування на користь одного співвласника з метою влаштування тамбура та приєднання до площі квартири відсутні.

Варто зазначити, що на практиці надто часто власники квартир самовільно влаштовують тамбури для своїх квартир, помилково вважаючи, що для цього не потрібна чиясь згода або достатньо згоди лише мешканців цього поверху чи сусідів. По-перше, таке використання не породжує виникнення права власності; а по-друге, згідно зі ст. 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» питання про використання спільного майна належить до виключної компетенції загальних зборів усіх співвласників будинку.

Олена Трегубова, юрист м. Київ