1. Вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.
Щодо обмежень, встановлених законом – тут усе зрозуміло: ідеться про окремі заборони, встановлені положеннями нормативно-правових актів. Стосовно ж обмежень, встановлених рішенням співвласників, акцентуємо особливу увагу: рішення співвласників (і не лише з цього питання) обов’язково мають прийматися з дотриманням встановленого ст. 10 Закону № 417 порядку – на належним чином скликаних зборах, з урахуванням вимог щодо кількості голосів, необхідних для узгодження того чи іншого питання, з оформленням протоколу тощо.
2. Брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.
3. Одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання
Конкретний механізм реалізації даного права (куди, до кого і в якій формі звертатися за отриманням інформації) безпосередньо залежить від способу, у який здійснюватиметься управління багатоквартирним будинком. Однак у будь-якому разі він має бути простим і зрозумілим, аби кожен співвласник міг отримати відомості, що його цікавлять (з числа перелічених), безперешкодно і у якнайкоротший проміжок часу.
4. Безоплатно одержувати інформацію про суб’єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом
Безоплатно одержати відповідну інформацію можна з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У тому ж випадку, коли окремі необхідні відомості відсутні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в листі від 24.12.2015 р. № 8/9 – 3770-15 порадило співвласникам звертатись до бюро технічної інвентаризації (БТІ). Заявник при цьому має пред’явити документ, який підтверджує його статус співвласника відповідного багатоквартирного будинку (свідоцтво про право власності, договір куплі-продажу тощо), оскільки саме цей статус дає йому право звертатися по надання такої інформації. Щоправда, за отримання інформації в БТІ необхідно буде сплатити суму коштів, розраховану відповідно до Збірника норм часу на роботи, що виконуються суб’єктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 21.11.2000 р. № 198, та вартості нормо-години, затвердженої згідно з вимогами Кабінету Міністрів України від 24.12.1996 р. № 1548.
5. Ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії
Закріплення даного права гарантує максимальну прозорість прийняття рішень з найважливіших питань (щодо розпорядження спільним майном, проведення ремонту будинку, визначення переліку та розміру витрат на управління будинком тощо), а також спрямоване на запобігання підробленню документів. Особливо актуальним це право є для тих співвласників, котрі з певних причин не брали безпосередньої участі у процедурі прийняття рішень.
6. На відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника
Тут варто уточнити: частка співвласника – частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Тобто якщо площа квартири становить, скажімо, 50 кв. м, а загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень – 1000 кв. м, то частка співвласника становитиме 5%.
Площу квартири (нежитлового приміщення) та загальну площу всіх квартир та нежитлових приміщень можна отримати з технічних паспортів – квартири (нежитлового приміщення) та багатоквартирного будинку відповідно.
Щодо способу відшкодування збитків (грошима, матеріальними цінностями, роботами чи послугами тощо), то його доцільно погодити на зборах співвласників.
На що варто звернути увагу. Щойнонаведений перелік прав співвласників не є вичерпним. Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх прав попереднього власника як співвласника.